Skup kamienic – podstawowa dawka wiedzy

Skup kamienic – podstawowa dawka wiedzy

Sprzedaż starego obiektu, jakim jest kamienica nierzadko wiąże się z nieprzewidzianymi barierami. Obecny rynek lokuje swój kapitał przeważnie w zmodernizowane mieszkania w blokach mieszkalnych i domy jednorodzinne. Jednakże pośród ludzi poszukujących mieszkania nadal można znaleźć miłośników przedwojennych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto skusić się na remont przed skupem kamienic?

W wyniku różnego rodzaju problemów związanych ze skupem kamienic dużo kontrahentów zastanawia się, w jaki sposób pomyślnie przeprowadzić etap sprzedaży. Problem ze sprzedażą budynku często bywa skutkiem jego złego stanu technicznego. Niektórzy przeprowadzają remont, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych nabywców. Takie działanie potrafi mocno podwyższyć wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że remont generalny poprzedzający skup kamienicy to wymagający proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Popękane tynki, piec gazowy, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko przykłady usterek, które należałoby odnowić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z kosztami na które nie każdy jest gotowy. Nic dziwnego, że część osób poddaje się i próbuje sprzedać budynek. Ale o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – kwestie prawne

Oprócz tego wyjątkowo wieloletnie kamienice bywają objęte nadzorem konserwatora zabytków. W takim wypadku, przed zajęciem się skupem kamienicy trzeba dodatkowo prosić o zgodę na planowaną sprzedaż czy modernizację.

W niektórych przypadkach mieszkania są przeznaczone pod wynajem. Ten fakt jeszcze bardziej utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Sprzedaż przytoczonego typu lokum wymaga też podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością trzeba posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Specjaliści od skupu kamienic

Własnoręczna próba podjęcia się skupu kamienic może okazać się dużym obciążeniem dla wielu osób. Aby uniknąć rozczarowania w pierwszej kolejności dobrze skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej nieruchomości.
Znawcy przedmiotu, jakim jest skup kamienic są w stanie znacznie usprawnić proces realizacji. Firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem potrafią zaprezentować rozmaite atuty kamienic, nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dostarczają również usługi polegające na zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych nieuniknionych przy obrocie nieruchomością oraz zawiłej biurokracji przy handlu nieruchomością, jaką jest kamienica. Ponadto, jeżeli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla zewnętrznych inwestorów na rynku.

Może Ci się również spodoba