Jak skutecznie usunąć dane z dysku?

W dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie zyskuje ochrona informacji niejawnych i poufnych. Dane wrażliwe związane czy to z działalnością przedsiębiorstwa czy z danymi osobowymi w żaden sposób nie mogą zostać upublicznione. Jeżeli dostałyby się one w niepowołane ręce mogłoby to doprowadzić do sporych problemów, począwszy od utraty wizerunku firmy przez konsekwencje prawne związane z naruszeniem zasad RODO, na dużych stratach majątkowych kończąc.

Dlatego też, jeżeli chcemy dokonać wymiany komputerów w firmie, czy nawet wymienić swojego prywatnego laptopa na lepszy model, musimy się zabezpieczyć i pomyśleć o niszczeniu danych znajdujących się w naszym sprzęcie.

Jak usunąć dane z komputera?

Ważne jest by zrobić to w sposób trwały i skuteczny. Pamiętajmy, że usunięcie pliku i opróżnienie kosza bądź sformatowanie dysku nie spowoduje, iż nasze dane zostaną usunięte w sposób trwały.

Trwałe niszczenie danych ma na celu uniemożliwienie odzyskania danych, które zostały zapisane kiedykolwiek na naszym urządzeniu w trakcie jego użytkowania sprzętu komputerowego. Obecnie najbardziej popularne są dwie metody usuwania danych.

Niszczenie programowe (logiczne).

Metoda ta gwarantuje zniszczenie danych przy jednoczesnym zachowaniu nośnika. Polega ona na skutecznym i bezpiecznym usuwaniu danych poprzez wielokrotne nadpisanie informacji znajdujących się na nośnikach elektronicznych. Dane te są nadpisywane na nośniku sektor po sektorze w taki sposób, że ich ponowny odczyt nie jest możliwy. Rozwiązanie to możemy zastosować w przypadku:

  • dysku SSD,
  • dysku HDD,
  • serwerów,
  • komputerów PC,
  • laptopów,
  • smartfonów,
  • tabletów.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest trwałe usunięcie danych, które jednocześnie nie pogarsza stanu technicznego urządzenia, a co za tym idzie, nie obniża jego wartości rynkowej.

Niszczenie sprzętowe (fizyczne).

Jak sama nazwa wskazuje sprzętowe niszczenie danych to fizyczne zniszczenie dysku, które całkowicie uniemożliwi odczytanie informacji na nim zapisanych. Polega ona najczęściej na usunięciu danych za pomocą specjalnych urządzeń, a następnie fizycznym zniszczeniu dysku. Należy jednak pamiętać, iż samodzielne i amatorskie zniszczenie nośnika może być nieskuteczne, a część danych będzie można odzyskać.

Z tej przyczyny niszczenie danych (zarówno programowe jak i sprzętowe) najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie www.selkea.pl, która dokona tego w profesjonalny sposób, zapewniając jednocześnie bezpieczny transport w certyfikowanych pojemnikach, monitoring zarówno podczas transportu nośników danych, jak i ich oczekiwania na niszczenie.

Może Ci się również spodoba