Ile kosztuje destylator do spirytusu?

Nie da się zrobić spirytusu bez specjalistycznej aparatury, na szczęście jednak nie wszystkie destylatory są bardzo drogie i łatwo znaleźć sprzęt do domowej produkcji w naprawdę przystępnej cenie. Produkcja mocnych trunków w domu jest póki co legalna jeśli mamy spirytus z legalnego źródła, niemniej istnieją ograniczenia dotyczące samodzielnej produkcji alkoholu etylowego – warto te przepisy na bieżąco sprawdzać.

Ile trzeba przeznaczyć na zakup destylatora?

Destylatory do domowej produkcji są oczywiście sporo tańsze od sprzętu używanego przez duże, profesjonalne destylarnie. Dobrej klasy aparaturę można dostać już za ok. 2000 zł, a cena destylatora zależy m.in. od wydajności, systemu odbioru, rozmiaru, materiału. Tańsze destylatory pracują wolniej, są też mniejsze, dlatego korzystają z nich głównie osoby produkujące alkohol sporadycznie, w niewielkich ilościach. Droższa aparatura jest wydajniejsza i lepiej przystosowana do produkcji na nieco większą skalę.

Wybierając destylator dla siebie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozmiary destylatora. Średnica kolumny nie powinna mieć mniej niż 50 mm, jeśli zaś chodzi o wysokość, to w przypadku pot-stilla rekomendowany jest rozmiar 70 cm lub więcej, a dla kolumny rektyfikacyjnej parametr ten wynosi minimum 100 cm. Klasyczny pot-still może być więc niski, ale na takim destylatorze nie uda się zrobić mocnego spirytusu, a jedynie alkohole smakowe. Kolumny Aabratek, jak dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54, przeznaczone są natomiast do niskich pomieszczeń – dzięki pochylonej głowicy kolumna Aabratek ma takie osiągi jak model klasyczny kolumny (tj. z pionową głowicą), tyle że zajmuje mniej miejsca. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.

Własny destylator – kupić czy zrobić samemu?

Wiele osób korzysta z samodzielnie wykonanych destylatorów. Są one bez wątpienia tańsze, ale na pewno nie lepsze od tych kupionych w profesjonalnym sklepie – często mają niską wydajność, zostawiają metaliczny posmak w destylatach, zużywają dużo energii i wody, nierzadko rdzewieją, jeśli wykonywane są przez niedoświadczonych praktyków. Destylatory zamówione u sprawdzonego producenta, np. na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54, są bardziej energooszczędne, bezpieczniejsze i gwarantują wysoką jakość destylatów.

Do zakupu destylatora nie jest wymagane zezwolenie. Co istotne, na produkcję alkoholu etylowego już trzeba mieć licencję, nie ma natomiast ograniczeń w zakresie przerabiania legalnie zakupionego spirytusu – warto sprawdzać przepisy, ponieważ te regulacje dość często się zmieniają.

Może Ci się również spodoba