Gotowy beton w workach – ile trzeba zapłacić?

Gotowy beton w workach jest jednym z tych materiałów, które wykorzystuje się praktycznie na każdej budowie. Ta zaprawa cementowa świetnie sprawdza się jako zamiennik masy otrzymywanej z betoniarni przemysłowej albo tak popularnej kiedyś betoniarki. Gotowy beton w workach stosuje się zazwyczaj do stawiania niewielkich nadproży murków oraz do słupków i pod słupki ogrodzeniowe. Idealni spełnia swoje zadanie przede wszystkim w przypadku mniejszych prac, które trzeba skończyć szybko, a trzeba obyć się bez innego sprzętu budowlanego. Poniżej opiszemy, ile trzeba wydać na gotowy beton. Wyjaśnimy też jakie cechy tego materiału decydują jego dużej popularności. 

Gotowy beton w workach – co go wyróżnia?

Dlaczego gotowy beton w workach jest tak chętnie kupowany?  Po prostu ułatwia on każdy etap robót budowlanych. W przypadku szczególnie zaawansowanych prac takich jak stawianie fundamentów, schodów albo sufitów, często przywozi się większą ilość betonu wyrobionego w betoniarni. Jednak nie zawsze jest taka możliwość i trzeba poradzić sobie inaczej. Oczywiście można pokusić się na samodzielne wykonanie potrzebnej mieszanki z cementu, kruszywa oraz wody. Niestety uzyskana w ten sposób masa nie będzie spełniała niezbędnych parametrów i nie będzie odporna na mróz. Znacznie szybsze i wygodniejszym wyjściem jest gotowy beton w workach. Szczególnie, że nie kosztuje on dużo. Uzyskanie cech którymi  się on wyróżnia, jest ściśle związane z jego zawartością, a dokładnie różnymi domieszkami i innymi dodatkami. 

Jak prawidłowo rozrobić gotowy beton w workach?

Co do zasady, przed wykonaniem wylewki, zaprawę w workach powinno się zalać wodą. Gotowy beton wiąże się przeważnie po upływie 48 godzin.  W Internecie można znaleźć kilka metod na połączenie zaprawy z wodą. Można po prostu wlać płyn do otworu (np. do  słupka ogrodzeniowego), a potem wsypać do niego mieszankę z worka, W ten sposób nie marnujemy czasu, naczyń oraz urządzeń do mieszania. Czasami trzeba wykonać sztychowanie, ale to zależy przede wszystkim od konkretnego produktu. Istotne jest także zachowanie odpowiednich proporcji przy wyrabianiu mieszanki. Zazwyczaj producenci zalecają, aby na jeden worek użyć ok. 5 l wody. Przy zastosowaniu takich proporcji powinno powstać ok. 12 l mieszanki gotowej do wykorzystania. 

Jeden worek powinien wystarczyć na wylewkę o powierzchni 1 m2 oraz o głębokości 1 cm. Natomiast w przypadku kotwienia ogrodzenia, to cały worek gotowego betonu pozwoli na zakotwiczenie prętów o średnicy 10 cm. Do postawienia słupków ogrodzeniowych najlepiej wykorzystać gotowy beton w workach o klasie  C16/20, ponieważ jest on mrozoodporny.

Wyrobienie zaprawy musi nastąpić w optymalnych warunkach i w temperaturze 5-28 stopni. Niektórych z nich nie można stosować, jeśli w danym miejscu występuje nawilżenie. Należy pamiętać o tym, że każdy beton w workach ma wyznaczony termin ważności. Przeważnie wynosi on ok. 12 miesięcy. 

Ile kosztuje gotowy beton w workach?

Najbardziej popularne są betony o klasie B20, które pakowane są w worki o wadze 25 kg. Cena za worek różni się w zależności od producenta i klasy wytrzymałości, ale najczęściej wynosi ok. 10 zł. Oczywiście koszt ten może ulec zmianie w zależności od ilości zamówionego produktu.